Yatak odalarında en çok tercih edilen malzemelerden biri ahşaptır. Ahşabın kalitesi ve şıklığı herkes tarafından bilinir. Ayrıca zamansız bir seçenek olması da ahşap mobilyaların çekiciliğini arttırır. Siz de yatak odanızda ahşabın asaletini görmek istiyorsanız vereceğimiz önerileri değerlendirebilirsiniz.

Yatak odanızı içinizi rahatlatan ve huzur veren bir tarzda dekore etmenizi öneririz. Yatak odası takımları arasından tercih yaparken de konforu dikkate almalısınız. İnsanın günün yorgunluğunu ve stresini atacağı yer şüphesiz ki evin bu yaşam alanıdır. İçine girdiğinizde rahatlığıyla sizi kucaklayan bir yatak odasına sahip olmayı sizler de hak ediyorsunuz. Kendinizi şımartacağınız bu odayı dekore ederken yapabileceğiniz dokunuşları sizler için hazırladık.

Ahşabın Sıcaklığı Uykularınıza Yansısın

İnsanın en huzurlu ve rahat hissettiği yer neresidir diye sorulduğunda çoğu kişi ‘doğa’ yanıtını verir. Doğanın tonlarını yatak odanızda taşımak da şüphesiz size huzur ve mutluluk verecek.

Ahşap detaylarıyla bezenmiş yatak odası takımları ile uyku kalitenizi arttıracak bir ortam hazırlamanız mümkün. Soğuk ve sert tonların aksine ahşap tonları kişiye rahatlık hissi verir. Sağlamlığı ve kalitesi de tartışılmaz olan bu takımlar pek çok farklı şekilde dekore edilebilir.

Bu zamansız parçaların modası hiçbir zaman geçmez. Ahşap ayrıntıları olan yatak odası takımları yıllarca yeniden dekore edilebilir. Uyumuyla farklı tarzlardaki evlerde başköşeye yerleşebilir. En özel zamanlarınızı ve kendinize ayırdığınız kıymetli anları geçireceğiniz yatak odası estetik dokunuşları hak eder. Bu odanın dekorasyonu hem keyiflidir hem de sonucunda hayat kalitenizin artışına şahit olursunuz.

Doğal Tonlarla Şıklığı Yakalayın

Ahşabın asaletinin doğallığından geldiği aşikâr. Özellikle yatak odası takımları için tercih edilen bu malzemeye en çok doğal tonlar yakışıyor. Odaya ekleyeceğiniz toprak tonlarındaki detaylarla şıklığı katlayabilirsiniz.  Duvar renklerinde de ahşaba yakışan kum ve taş renklerini tercih edebilirsiniz.

İnsanın uykusunu açan canlı renklerden uzak durmanızı öneriyoruz. Kırmızı ve canlı sarı tonlarını odanızda illa ki kullanmak istiyorsanız pastel tonlarını seçebilirsiniz. Veya bu renkleri daha küçük detaylarda kullanabilirsiniz. Ahşaba en çok yakışan tonlardan biri de yeşildir. Odada kullanacağınız küf yeşili bir yatak örtüsünün getireceği şıklığı hayal edin.

Halı seçiminizde yansıtmak istediğiniz tarza göre seçim yapmalısınız. Kilim desenli eskitme halılar ahşabın şıklığına şıklık katar. Aynı zamanda da ortama bohem bir hava katabilir. Dilerseniz daha az desenli bir halı seçerek asaletinizi aksesuarlarda yansıtmak için saklayabilirsiniz.

Yatak Odası Şıklığı İçin Dekorasyon Önerileri

Stil sahibi kişiler için evinin her köşesinde şıklığı yakalamak önemlidir. Bu şıklığı yatak odalarında da görmek isterler.  Yatak odalarını şık hale getirmek için yapılabilecek pek çok şey vardır. Yatak odası takımları parçaları arasında en merkezde olan yataktır. O yüzden yatağın etrafına yapılacak dokunuşlar çok önemlidir. Genellikle yatak başlığı duvara dayalı olarak konumlandırılmaktadır.

Yatak yerleştirilirken bir diğer dikkat edilmesi gereken ise pencereye yakınlıktır. Sabah saatlerinde odaya dolan gün ışığını hissetmek mutluluk seviyesini arttırır. Yatak başlığınızın üzerine ekleyeceğiniz güzel bir tablo da odayı şık hale getirir.

Hem uyku öncesi okumaları için hem de odaya derinlik katması için aydınlatma da mutlaka değerlendirilmelidir. Mobilyaların şıklığını ve asaletini yansıtacak doğal ve kademeli ışıkla tercih edilmelidir.

Odaya yeşil yapraklı ev içi bitkileri ekleyebilirsiniz. Ahşap renkli mobilyaların en güzel eşlikçisi bitkilerdir. Bitkilerin saksılarını örgü detaylarıyla taçlandırabilirsiniz.

Konforu Stilinizle Taçlandırın

Yatak odasından en büyük beklenti konfordur. Bu beklentinin olması gayet doğal çünkü evin en huzurlu alanının yatak odası olması istenir. Ancak ben konfordan da vazgeçmem şıklıktan da ödün vermem diyorsanız yapmanız gerekenler var. Ahşap detaylı mobilyanıza eşlik edecek ışıltılı aksesuarlar seçebilirsiniz.

Komodinin üzerine eklenecek gold detaylı bir fotoğraf çerçevesi iyi bir seçimdir. Veya avize ve aplik seçimlerinizde de bu parıltıdan yararlanabilirsiniz.

Odanızda yeterli alan bulunuyorsa yine ahşap detayları bulunan bir berjer tercih ederek günün yorgunluğunu bu size özel köşede atabilirsiniz. Yatak odası takımları ile uyum sağlayacak ahşap ayaklı berjerler ve küçük bir sehpa odaya bambaşka bir şıklık katabilir.

Odaya ekleyebileceğiniz tamamlayıcı ögelerden biri de yastıklardır. Yatağın üzerine ekleyeceğiniz çeşitli boydaki yastıklar konforu arttırır. Bu parçalar rahatlığı arttırırken diğer yandan da yapacağınız desen ve renk seçimi odaya şıklık katar.

İşlevsel Dokunuşlarla Tarzınızı Konuşturun

Yatak odanızda şıklığı yakalarken bir yandan da seçimleriniz işlevsel olsun istiyor olabilirsiniz. Size depolama alanı sağlayacak örgü detaylı kutular ve sepetler iyi bir tercihtir. Örgü detaylar ahşapla güzel bir ahenk sağlar. Yatak odası takımları ile eşlik edecek en güzel parçalardan biri de aynalardır. Tamamlayıcı olan aynalar hem işlevseldir hem de ortama şıklık kadar.

Odada yer alan şifonyerin üzerine de mücevher kutunuzla bir şıklık katabilirsiniz. Tarzınızı konuşturmak adına yapacağınız bir diğer dokunuş da yer döşemesidir. Yerlerde odayı ferah gösterecek açık tonlar tercih edin. Bu şekilde bir tercih yaparsanız yatak odası takımları kendisini daha iyi gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.