Evinde estetik ve şık bir görüntü sağlamak isteyenlerin tercihi modern mobilyalar. Bu tip mobilyalar hem çağı yakalama açısından güzel bir seçenek hem de dekore etmesi daha kolay. Çünkü günümüzde bu tarzı benimseyenlerin sayısı git gide artıyor. Bu sayede modern mobilyaları bilinçli kullanmak için pek çok fırsat oluşuyor.

Sağladığı konfor ile vazgeçilmez hale gelen bu tarz mobilya seçenekleri aynı zamanda çok da zarif görünebiliyor. Yapacağınız dekorasyonla evinizin kapıları hayal ettiğiniz huzurlu ortamı sizlere açacak. Kendinizi en mutlu ve huzurlu hissettiğiniz yaşam alanı daha da güzel bir hale gelecek.  Mobilyalarını gelişi güzel şekilde kullanmak istemeyen bilinçli kişiler için modern mobilyalar nasıl kullanılmalı sorusunu yanıtladık.

Modern Mobilyalar İçin Tamamlayıcı Parçaları Edin

Evinizi dekore etmeye başladınız. Belki sadece bir değişikliğe ihtiyacınız olduğundan belki de yuvanızı yeni kurduğunuzdan modern mobilyalar aldınız. İster yatak odası isterse salon olsun bu mobilyalarınızı tamamlayacak çok önemli parçalar var. Eğer dekorasyonu bu tamamlayıcı parçalarla yaparsanız evinizin bütünlüğü sağlanmış olacak. Bu yüzden salonunuz için seçtiğiniz koltuklara uyumlu bir berjer ve TV ünitesi bakabilirsiniz.

Salon için orta sehpa ve konsol da tamamlayıcı parçalardandır. Bu parçalar sayesinde mobilyalarınız daha gösterişli ve şık görünür. Ortamdaki dekorasyonun ana basamakları tamamlanmış olur. Geniş alanları dolu ve elegant göstermek için de bu tamamlayıcı parçalar önerilir. Örneğin modern bir köşe takımının önüne koyu sohbetlerde çayınızı kahvenizi taşıyacak bir orta sehpa ekleyebilirsiniz. Yemek odanızla bütünlük sağlayacak konsol ile hem işlevsel hem zevk sahibi bir dokunuş yapabilirsiniz.

Modern Mobilyalar Nasıl Konumlandırılmalı?

Mobilyalarınızı odada nasıl yerleştireceğinizi bilmiyorsanız en büyük parçadan başlayın. O parça yerini bulduğu zaman diğerleri birbiri ardına sıralanacaktır. Örneğin bir yatak odasını dekore ederken önce yatakla veya dolapla başlayın.

Dolap kapıdan girildiğinde set oluşturmayacak şekilde konumlanmalı. Ancak odaya girecek ışığı da kesmemeli. Yatak ise gün ışığını alacak şekilde ve odanın merkezi konumunda yerleştirilmelidir. Salon mobilyalarını yerleştirirken ise yaptığınız koltuk seçimine göre hareket etmelisiniz. Örneğin geniş salonlar için köşe takımları tercih edilebilir. Köşe takımları odanın merkezinde konumlandırılırsa doğal bir sınır oluşturarak odayı bölümlere ayırır.

Salonunuzda bulunan TV ünitesini veya şömineyi cepheden gören bir yerleşim planı yapmalısınız. Eğer odada bir merdiven bulunuyorsa merdiven altı bir konsol için güzel alan oluşturur. Hem alan daha şık görünür hem de yerden tasarruf edilmiş olur.  Oturma alanını da merdiven arkada kalacak şekilde planlayabilirsiniz. Merdiven arkada bir fon görünümü sağlarken modern mobilyalar şıklığından hiçbir şey kaybetmezler.

Mobilyalarınıza Eşlik Edecek Halı ve Perdeyi Seçin

Modern mobilyalar arasından zevkinize uygun olanı seçtiniz. Tamamlayıcı parçaları da eklediniz. Bu aşamada yaşam alanını özel hale getirecek adımları atma zamanı gelmiştir. Modern koltuklarınıza eşlik edecek güzel bir halı ve odanıza fon oluşturacak perdeleri seçebilirsiniz.

Perdeler ve halılar odanın havasını bir anda değiştiren parçalardır. Odada yapacağınız bu değişiklik ile mobilyalarınızın kalitesi daha da iyi kendisini gösterir. Mobilyalarınız koyu renkse perdelerinizi açık renk seçebilirsiniz. Bu sayede eşyalarınızın şıklığı gözler önüne serilir. Halı seçimi yaparken de tarzına ve dokusuna dikkat etmelisiniz. Deri bir koltukla kilim desenli halı tavsiye edilmezken bohem desenle birebir uyum sağlayabilir. Mobilyalarınızın hangi tarzı yansıtmasını istiyorsanız bu parçaları da ona göre seçmelisiniz.

Tarzınızın Temsilcisi Modern Mobilyalarda Popüler Renk Kombinasyonları

Mobilya seçiminde çağdaş bir tercih yaparak yeniliklere verdiğiniz değeri gösterdiniz. Son modayı takip etmek için renklerin gücünden de yararlanabilirsiniz. Bu yıl çok popüler olan tarçın rengini ortama ekleyebilirsiniz. Tarçın rengiyle yeşilin uyumunu berjer seçiminizde gösterebilirsiniz. Veya koyu renklerin asaletini ve zamansızlığını kullanarak şıklığı yakalayabilirsiniz.

Gösterişin ve asaletin göstergesi olan altın ve gümüş tonlarını yaşam alanında kullanabilirsiniz. Bu renklere son yıllarda bakır tonları da eklendi. Gümüş tonları daha çok siyah, füme ve diğer koyu tonlarda kullanılıyor. Gold tonları ise lacivert ve bordo tonlarıyla güzel ışıldıyor. Bakır tonlarını da toprak ve kum rengi ile birleştirebilirsiniz. Modern mobilyalar ile kullanacağınız aksesuar ve tamamlayıcı eşyalarda bu renk kullanımlarına özen göstererek asaletinizi konuşturabilirsiniz.

Konforlu Alanları Küçük Dokunuşlarla Şıklaştırın

Modern mobilyalar ile uyum sağlayacak küçük dokunuşlar yaparak ortama kendi zarafetinizi yansıtabilirsiniz. Bu dokunuşları yapmak hiç de zahmetli değil. Sadece odadaki aydınlatmayı ve aksesuarları değiştirerek şıklığı arttırabilirsiniz. Aydınlatmanın ortama kattığı farklılığı hissetmek için doğal ışık veren bir avize seçebilirsiniz.

Odaya derinlik katmak için farklı noktalarda aplik ve lambader kullanabilirsiniz. Ortama gösteriş katacak şamdan, kırlent fotoğraf çerçevesi gibi detaylara da göz atın. Konsolunuzun üstüne ekleyeceğiniz şık bir ayna ortamı olduğundan daha büyük gösterirken ortamın enerjisini de yükseltebilir. Son moda dokuma ve hasır detaylarla bezenmiş bohem bir salon da dekore edebilirsiniz. Deri ve gümüşün muhteşem şıklığıyla döşenmiş harika bir salon! Modern mobilyalar ile eşlik edecek tarzı ve aksesuarları hayal edip uygulamanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.