Evinizdeki en kişisel bölge olan giyinme odaları, kıyafetlere, takılara ve ayakkabılara ev sahipliği yapar. Tasarlayacağınız giyinme odası dekorasyonu bu alanın işlevselliğini ön plana çıkaracak basit dokunuşlara sahip olmalıdır. Burada geçireceğiniz zamanın istediğiniz gibi şekillendirmek istiyorsanız eşyalarınızı doğru bir şekilde dekore etmeniz gerekiyor.

En doğru kıyafetleri zorlanmadan bulabilmek adına burada sağladığınız düzenin değeri büyüktür. Eşyaların seçimiyle beraber yerleşim düzeni de gün içerisinde giymek istediğiniz kıyafetleri kısa süre içerisinde bularak zaman kazanmanıza yardımcı olur. Hayati değer taşıyan giyinme odası dekorasyonu konusunda fonksiyonelliği ön plana çıkaran birkaç ipucunu sizler için derledik.

giyinme odası dekorasyonu

Duvar Rengi Seçimini Özel Olarak Yapın

Evin diğer odalarına göre daha dar bir alana konuşlandırılan giyinme odasında, duvar renklerinin önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu alanda kullanacağınız koyu renkler, odanın daha dar ve basık görünmesine yol açar. Ancak bir illüzyon yaratabileceğiniz açık renkleri kullanmanız durumunda, odanıza bir derinlik katabilirsiniz. Bu sayede daha geniş ve ferah bir giyinme odasına sahip olacaksınız.

Tasarladığınız giyinme odası dekorasyonu fikirlerini hayata koyarken açık renkli duvar tercihinizden başlayın. Giyinme odanızın stiline uygun, açık ve parlak renkli oda duvarı tercihleriniz kıyafetlerinizi daha detaylı ve doğru bir şekilde görmenize de yardımcı olacaktır. Kişisel zevkleriniz doğrultusunda, doğru renklerle duvarınızı boyamanız, giyinme odanızın işlevsel bir kimlik kazanması konusunda atacağınız ilk adımdır.

Kendinize Rahat Bir Hareket Alanı Bırakın

Kıyafet seçerken ya da denerken, rahat bir şekilde hareket edebilmek önemlidir. Kıyafetlerinizi seçtiğiniz alanın geniş ve hareketlerinizi kısıtlamıyor oluşu daha sağlıklı tercihler yapmanız konusunda size yardımcı olabilir. Bu noktada bir önerimiz var. Kendinize rahat rahat hareket edebileceğiniz, sizi kısıtlamayan bir alan yaratın.

Örneğin, giyinme dolabınızı odanın duvarlarına doğru konuşlandırırsanız haliyle odanın ortasını açmış olursunuz. Karşınıza da bir ayna yerleştirerek kıyafetlerinizi üzerinizde kontrol edebilirsiniz. Planladığınız giyinme odası dekorasyonu fikirlerini hayata geçirirken seçtiğiniz mobilyaların odanın boyutuyla orantılı olmasına dikkat edin. Küçük bir odaya sahipseniz, büyük bir dolap satın alarak alanınızı iyice daraltmayın. Bu hareketlerinizi kısıtlayarak bu alanda geçireceğiniz zamanın veriminin düşmesine sebep olabilir. Kıyafet seçerken daha rahat hissetmek adına mobilya seçimine özen gösterin.

İşlevsel Mobilyalara Şans Verin

Giyinme odalarınızda, pratik özelliklere sahip işlevsel mobilyalara yer açın. Hem işlerinizi kolaylaştıracak hem de hızlı bir şekilde davranmanıza yardımcı olacak bu mobilyalara giyinme odası dekorasyonu fikirleriniz arasında yer açın.

Kıyafet seçiminizi yaptıktan sonra hızlıca aksesuarlarınıza erişmek istiyorsanız, dresuarları kullanabilirsiniz. Sizlere aksesuarlarınızı ve gözlüklerinizi muhafaza etme imkanı sunduğu gibi, alanın daha da estetik görünmesine yardımcı oluyor. Bu işlevsel mobilyaları makyaj masası olarak da kullanabilirsiniz. Burada geçireceğiniz zaman, dış görünüşünüzün üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu bilinç doğrultusunda hareket ederek bu alanı doğru bir şekilde dekore etmeniz, kıyafetlerinizi kolayca seçebilmeniz adına size yardımcı olacaktır.

Çekmeceli mobilyalar, giyinme odaları için idealdir. Kıyafetlerin kolayca ayırt edilebileceği bu eşyalar sayesinde istediğiniz kıyafete anında erişebilirsiniz. Kıyafetleriniz erişilebilir olduğu sürece, kıyafet seçimi konusunda problem yaşamazsınız.

Aydınlatmaya Özen Gösterin

Mağazaları düşünecek olduğunuzda, hepsinin doğru aydınlatmayı kullanıyor olduğunu görürsünüz. Bunun nedeni, seçilecek olan kıyafetin renginin ve detaylarının ayrıntılı bir şekilde görülebiliyor olmasını sağlamaktır. Karanlık bir odada kıyafet seçmek kolay olmayacaktır.

Aydınlatmanın doğru yapılmaması durumunda bazı kıyafetler karanlıkta kalabilir ve gözünüzden uzakta kalır. Bu da istediğiniz kıyafete istediğiniz anda erişme imkanını ortadan kaldırır. Bu gibi problemleri yaşamamak adına doğru bir aydınlatmak kullanmış olmaya özen göstermelisiniz. Bununla beraber kıyafet dolaplarınızın içerisinde kullanacağınız çeşitli aydınlatma araçları sayesinde, karanlık ya da kör bir nokta kalmamasını sağlayabilirsiniz.

Doğru ve yerinde bir aydınlatma, kıyafetlerinizin rengini, kusurlarını ve detaylarını dikkatli bir şekilde incelemenize imkan tanır. Led ışıklar, sarkıt avizeler ya da lambaderlerle aydınlatmayı doğru bir şekilde gerçekleştirirken giyinme odası dekorasyonu planlarınızı şık bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Giyinme Odanızın Düzenli Olmasına Özen Gösterin

Giyinme odanızı tasarlarken seçeceğiniz dolap, bu odanın düzeni konusunda size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Odanızın dağınık ve düzensiz olması, kıyafetlerinizi bulmanız konusunda problem çıkartabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek adına, seçeceğiniz dolabın size uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Geniş ve çok raflı dolaplar, düzeni sağlamak konusunda size yardımcı olacaktır. Kıyafetlerinizi rahat bir şekilde depolayabileceğiniz bu alanları, dilediğiniz şekilde kategorize edebilirsiniz. Renklerine ya da kullanım alanına göre sınıflandırarak kıyafetlerinizi depolamanız, seçim yaparken zaman kazanmanıza yardımcı olabilir.

Giyinme odalarının, çabuk dağılabilen yapısı göz önüne alındığında burada düzeni sağlamak oldukça önemli bir konudur. Daha düzenli ve tertipli bir dekorasyon stiline sahip olmanız, seçeceğiniz kıyafetleri bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Planladığınız giyinme odası dekorasyonu fikirlerinizde yer vereceğiniz dolabı dikkatli bir şekilde seçin. Kıyafet sayınızı göz önünde bulundurun ve dolap seçiminizi bu yönde yapın. Bu sayede herhangi bir eşyanızı kaybetmeden, buradaki kıyafet ve aksesuarlarınız için düzeni sağlamanız son derece basit olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.