Lüks salon dekorasyonu yapmak istiyorsanız ve tavsiyeye ihtiyacınız varsa doğru adrestesiniz. Çok çeşitli seçenekler arasında karar vermek çok zor olabilir. Lüks salon deyince aklınızda belirli bir tarz da olabilir. Eğer böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İstediğiniz her tarzda mobilyalarla salonunuzu lüks bir hale getirebilirsiniz.

Kullanacağınız bir aksesuar ve tercih edeceğiniz renkler salonunuza istediğiniz lüks görüntüyü kazandırabilir. Lüks bir salon dekorasyonu yapmanız için size 5 öneride bulunacağız.  

Lüks salon dekorasyonu

Lüks Salonlar İçin Mobilya Önerileri 

Lüks salon dekorasyonu yaparken en önemli nokta mobilya tercihlerinizdir. Mobilya tercihleri yaparken dikkat etmeniz gereken ilk şey ise salonunuzun boyutu olmalıdır. Küçük odalara sıkıştırılan büyük mobilyalar ne kadar şık ve lüks olurlarsa olsunlar kötü bir görünüm ortaya çıkacaktır. Bir sonraki karar vermeniz gereken şey; ne tarz bir görünüm elde etmek istediğiniz.   

  • Klasik bir tarz mı seviyorsunuz yoksa modern mi?  
  • Çağdaş dokunuşlar mı hoşunuza gidiyor yoksa bol detaylı avangart mobilyalar mı?  

Bunlardan hangisinin size hitap ettiğini seçin ve dekorasyona başlayın. 

Detayı bol, gösterişli mobilyalarla lüks bir görünüm elde etmek istiyorsanız renk uyumuna dikkat etmelisiniz. Uyumsuz ve göz yorucu renkler salonunuzu bir karmaşaya dönüştürebilir. Renk uyumu dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de eşyaların uyumudur.  Mesela; koltuk takımızda metal detaylar varsa televizyon ünitenizde ahşaba yer vermemelisiniz.  

Sade ve düz çizgide mobilyalar tarzlardan birini kullanarak lüks salon dekorasyonu yapmak istiyorsanız aksesuarları öne çıkarabilirsiniz. Büyükçe bir avize ya da lambader, duvarınıza asacağınız tablolar ve saatler istediğiniz lüks görüntüye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın ki dilediğiniz tarzdaki mobilyalarla istediğiniz lüks görünüme ulaşabilirsiniz. 

Lüks salon dekorasyonu

Doğru Aksesuar Tercihinizle Fark Yaratın 

Aksesuarlar bir dekorasyonun en önemli tamamlayıcılarıdır. Dekorasyonunuzu olumsuz da etkileyebilir, bir başka seviyeye de taşıyabilirler. Seçeceğiniz doğru aksesuarlarla salonunuzda istediğiniz lüks görünümüne kolayca ulaşabilirsiniz.  

Günümüzde aksesuar olarak seçenekleriniz oldukça fazla; bir duvarı kaplayan duvar saatleri, gösterişli aynalar, tablolar ve lambaderler… Bunlar düşündüğünüzde aklına gelecek ilk seçeneklerdir.  

Duvarlarınızda yapacağınız tasarımlar salonunuzun havasını büyük ölçüde değiştirecektir. Duvar kağıtlarını, resimleri ya da rafları bu amaçla kullanabilirsiniz. Lüks salon dekorasyonu yaparken duvarlarınızda fark yaratabileceğiniz bir başka aksesuar ise duvar çıtalarıdır. Son yıllarda oldukça popüler olan duvar çıtalarını kullanarak, salonunuzun lüks görünümüne şık bir dokunuş ekleyebilirsiniz.   

Salonunuzu sade mobilyalarla dekore ettiyseniz orta sehpanızı odak noktası olacak şekilde gösterişli seçebilirsiniz. Üzerine koyacağınız parlak, gösterişli objeler de lüks dekorasyonunuzu tamamlayacaktır. Aksesuar seçimlerinizde cesur olmaktan çekinmeyin.   

Renk Uyumuna Dikkat Edin 

Bir evi dekore ederken karşınıza çıkacak en kilit nokta, dekorasyon yaparken hangi renkleri kullanacağınıza karar vermektir. Var olan en güzel mobilyaları da seçseniz, eğer ki ortada renk uyumsuzluğu varsa elde ettiğiniz sonuç hüsran olacaktır.  

Renk uyumu sadece benzer renklerin bir araya gelmesi demek değildir. Lüks salon dekorasyonu yaparken seçmeniz gereken renkler hakkında fikriniz yoksa renk çemberinden faydalanabilirsiniz.  Ana ve ara renklerden oluşan bu çemberden farklı teknikler kullanarak renk uyumları yakalayabilirsiniz.  

Lüks salon dekorasyonu yaparken renk uyumunu yakalayabilmenizi kolaylaştıracak bir yöntem: 60-30-10 oranı bu noktada çok işinize yarayacak. Bu yöntemi uygulayabilmeniz için ilk olarak yapmanız gereken şey bir ana renk belirlemek. Bu belirlediğiniz rengi salonunuzda baskın olacak şekilde kullanmanız gerekiyor.  

Diyelim ki ana renk olarak laciverti seçtiniz. Bu renkte bir koltuk takımı aldınız. Sonrasında odanızda ikincil yoğunlukta olacak rengi belirlemeniz gerekiyor. Bu renk de gri olsun. Perdelerinizle halınızı ya da berjerinizle orta sehpanızı gri renginde seçebilirsiniz; ya da salonunuzun bir duvarını da gri renge boyayabilirsiniz.  

Unutmayın, bu renk ana rengin yarısı oranında salonunuza hakim olmalı. Son olarak seçeceğimiz renk ise daha çok aksesuarlarda kullanacağınız renk ya da renkler olacak.  Bu renk örneğimiz için gümüş ve beyazı ele alabiliriz. Bu renklerde kırlentler, saksılar, ayna, tablo vb. birçok aksesuar kullanabilirsiniz. Bu yöntemle yapacağınız dekorasyonla renk uyumunu kolaylıkla yakalayabilir, istediğiniz lüks görünümüne ulaşabilirsiniz.  

Aydınlatmanın Etkisi Düşündüğünüzden Daha Büyük  

Güzel mobilyalarla salonunuzu dekore ettiniz ve dilediğiniz lüks görünümüne ulaştınız. Ama bunu ortaya çıkaracak doğru bir aydınlatma kullanmadıysanız bunun pek de bir önemi yok. Lüks salon dekorasyonu yapabilmek, evinizin ihtişamını gözler önüne serebilmek için doğru aydınlatma kullanmak çok önemli.  

İlk olarak doğal ışıktan başlayın. Eğer ki salonunuz çok doğal ışık almıyorsa pencere kenarlarına büyük mobilyalar koymamalısınız. Sonrasında ise seçenekleriniz çok fazla. Mobilyalarınıza uygun bir avize, berjerinizin yanına koyabileceğiniz bir lambader, salonunuzun birçok noktasına koyabileceğiniz ve oda kokusu olarak da işlev gösterebilen mumlar, duvar lambaları ya da doğru noktaya koyduğunuzda ışığı yansıtacak bir ayna, aydınlatma fikirleriniz için uygun seçenekler olacaktır. 

Cesur Seçimler Yapmaktan Korkmayın 

Lüks salon dekorasyonu yaparken tekdüze olmayın.  Klasikleşmiş tercihler, takım halde satılan aksesuarlar salonunuzu sıkıcı bir hale getirebilir. Koltuk takımınız modern tarzdaysa berjer tercihinizi desenli bir kumaştan ya da farklı bir renkten yana kullanabilirsiniz. Duvarınıza asacağınız gösterişli büyük bir tablo ya da ayna da salonunuzun havasını değiştirecektir. 

 Cesur tercihlerinizle salonunuza imzanızı atın! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.