Modern ev dekorasyonu, sınırları dar olmayan, özgür bir tarzdır. Kişiliğimizi, zevklerimizi yansıttığımız alanlardan biri olan ev dekorasyonunda sade ve şık bir görünüm elde etmek istiyorsanız, bu tarz tam size göre. Şimdi, modern tarz dekorasyonu nedir, nasıl yapılır hep beraber inceleyelim. 

Modern ev dekorasyonu

Modern Ev Dekorasyonu 

Modern ev dekorasyonu, sadeliğin ve şıklığın ortak noktasıdır. Detayları az, günün modasına uygun eşyalar, renk bütünlüğüyle göz dolduran bir görünüm, bu tarz döşenmiş evlerde karşımıza çıkar. Ferah, göz yormayan bu tarzla evinizde konforu çok kolay yakalayabilirsiniz.  

Çağı yakalayan modern ev dekorasyonu ile birlikte evinize tazelik katabilirsiniz. Tabi bununla birlikte modern tarz, modası geçen bir tarz değildir. Doğru mobilyalarla birlikte, güncelliğini yıllar boyu koruyacak bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Nasıl Mobilyalar Seçmelisiniz? 

Modern tarzda, avangart tarzda olduğu gibi detayı bol mobilyalar kullanılmaz. Bunun yerine keskin, geometrik formda mobilyalar tercih edilir. Bu tarz mobilyalarla birlikte, bugünün çizgisinde ama yıllar boyunca modası geçmeyecek bir dizayn elde edebilirsiniz. Yatağa dönüşen koltuklar, gizli depolama alanları gibi fonksiyonel tasarımlar, modern ev dekorasyonu yaparken vazgeçilmezdir.  

Modern ev dekorasyonu yaparken; 

  • Beyaz gibi açık renklere dekorasyonunuzda bolca renk verebilirsiniz. 
  • Büyük mobilyalar tercih ederek daha az mobilyayla sade bir görünüm elde edebilirsiniz. 
  • Geometrik detayları, metalik aksesuarları tercih edebilirsiniz.  
  • Mobilyalarınızda kendinden desenli kumaşlar, çizgili dokular vazgeçilmezdir.  
  • Konfor ve rahatınızı sağlayacağınız mobilyaları tercih edin.  
  • Aksesuarlarınızı dizaynınıza renk katacak ama aynı zamanda modern çizgide olan canlı tonlarda tercih edebilirsiniz.  

Bu maddeler takip ederek siz de evinizde modern bir görünümü yakalayabilirsiniz. 

Renk Tercihleri Nasıl Olmalı? 

Modern ev dekorasyonu dendiğinde sadelik ön plana çıkmaktadır. Abartılı, parlak renkler kesinlikle bu dekorasyonda baskın olmamalıdır. Daha çok; gri, fildişi, beyaz gibi nötr renkler ya da krem, açık kahverengi, bej, kese kağıdı gibi toprak tonları tercih etmelisiniz. Eğer canlı renkleri seven, hayatı daha renkli olsun isteyen biriyseniz aksesuarlarınızda bu renkleri kullanabilirsiniz. Bir tablo, büyük ve renkli bir vazo ya da geometrik hatlı ama yine renkli olan bir ayna bu canlılığı sağlamanıza yardımcı olacaktır.  

Modern Ev Dekorasyonu Örneği 

Modern tarz, dekorasyon için çok fazla sınırları olmayan, özgür bir tarz. Bu nedenle çoğu zaman dekorasyon yapacak kişileri kafa karıştırıcı ve içinden çıkılmaz bir duruma sokabilir. Gelin bu saydığımız maddeleri göz önünde bulundurarak, sizler için bir modern ev dekorasyonu örneği yapalım.  

Dekore edeceğimiz örnek alan salon olsun. İlk olarak duvarların rengini kum beji ya da beyaz olarak belirleyelim. Bu tarz nötr ve sade renkler, mobilya seçimlerini yaparken renk paletimizi daha geniş tutmamıza olanak sağlayacaktır. Tabi bu tercihler, dekore edilecek alanın büyüklüğüne göre değiştirilebilir. Zemin için duvarlarla uyumlu olacak laminat parkeler kullanabilirsiniz.  

Koltuk takımını işlevsel olması ve konfor sağlaması açısından L koltuk olarak tercih edebiliriz. Bununla beraber geniş yastıklı, düz ve keskin hatlı bir koltuk takımı da modern ev dekorasyonu için uygun olacaktır. Koltuk takımı renk olarak beyaz, gri ya da toprak tonlarında, dokulu olan bir kumaştan olabilir. Bu sayede sade bir şıklığın yanında yıllarca eskimeyecek bir tarz da yakalamış oluruz.  

Orta sehpa, televizyon ünitesi ve yemek takımındaki parçaları metal detaylı, geometrik formda ahşap mobilyalar olarak tercih edebiliriz. Salonumuza renk ve hareket katacak olan parçalar ise perdeler ve aksesuarlar olacaktır. Yeşil, mavi, pembe ya da diğer renklerin yumuşak tonları bu noktada tercih edilebilir; bu renklerden oluşan, geometrik şekilli, metal çerçeveli bir tablo, canlı bir bitki gibi aksesuarlar tasarımımıza hareket katacaktır.  

Halı tercihimiz hareketli olmayan, tek renk bir halıdan yana olmalıdır. Aydınlatma için kullanacağınız aksesuarlarımız ise; metal detaylı, düz formlara sahip lambader, avize ve duvar lambaları olarak tercih etmelisiniz.  

Siz de modern ev dekorasyonu yaparken tercihlerinizi bu doğrultuda yapabilirsiniz. 

Hayat Kurtaran Öneriler 

Tarzı fark etmeksizin, evinizi dekore ederken dikkat edeceğiniz şeylerin ilki odanızın büyüklüğüdür.  Mobilyaların boyutu, duvarların rengine kadar her şeyde bu durum belirleyici olacaktır. Tüm dekorasyon odanın boyutuna göre şekil almalıdır. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise evin gün ışığını alma durumudur. Dekorasyonunuz ne kadar güzel yapılmış olursa olsun, karanlık bir ev dekorasyonunuzun tüm güzelliğini saklayacaktır. Ayrıca unutmayın ki; gün ışığı en güzel aydınlatmadır.  

Aydınlatma konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise evin fazla ya da yetersiz aydınlatılmasıdır. Dekore ettiğiniz odanı işlevine göre uygun aydınlatma yöntemleri kullanmalısınız. 

Modern ev dekorasyonu yaparken seçeceğiniz mobilya günün modasıyla doğrultulu olabilir. Fakat bir hevesle almadığınıza ve bariz bir şekilde o döneme ait çizgileri taşımadığına dikkat edin. Mesela o dönemde kazayağı deseni modaysa bunu kırlent gibi aksesuarlarınızda kullanın. Koltuğunuzu bu desene sahip bir kumaştan tercih etmeyin.  

Modern ev dekorasyonu, eviniz için sade, şık ve konfor sağlayacak uzun ömürlü en doğru seçim olur.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.