Dekorasyonda renk uyumu sağlamanın yapacağınız dizaynda sizin için önemi nedir? Çoğumuz dekorasyon yaparken en çok mobilyalara ve diğer aksesuarlara önem veririz. Ancak çoğu tasarımcıya göre dekorasyonda renk uyumu sağlayabilmek en önemli detaydır.  Bu konuda dikkatli davranırsak harika bir sonuç elde ederiz; fakat küçük bir hata evin görünüşünü kolayca bozabilir. Size vereceğimiz önerilerle yapacağınız dekorasyonda renk uyumu sağlayabilir, göz alıcı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Dekorasyonda renk uyumu

Renklerin Akıl Almaz Gücü 

Renklerin hayatımıza etkisi fark ettiğimizden çok daha fazladır. Okul, hastane, restoran gibi mekanlarda kullanılan renklerin hepsi bilerek seçilmiştir ve bir anlam taşır. Denize ya da gökyüzüne baktığınızda neden sakinleştiğinizi hiç düşünmüş müydünüz? Bunun sebebi mavi rengin kişiler üzerinde yarattığı etkiden kaynaklanmaktadır. Her renk bizi farklı bir şekilde etkiler.  

  • Yeşil renk güven duygusunu arttırır. 
  • Siyah konsantrasyonu artırır. 
  • Mor bilinçaltını harekete geçirir. 
  • Kırmızı ise iştah açıcı bir etkiye sahiptir. 

Dekorasyonda renk uyumu

Dekore Edeceğiniz Yer, Renk Tercihlerinde Etkilidir 

Dekore ettiğiniz mekanlarda yalnızca sevdiğiniz renklere yer veriyorsanız, size vereceğimiz tavsiyelere kulak verin. 

Nereyi dekore ettiğiniz ve ne tarz mobilyalarla nasıl bir hava kazandırmak istediğiniz, renk seçme konusunda belirleyici olur. Mesela salonunuza samimi bir hava katmak için daha açık renklerden ve modern tarzdaki mobilyalardan faydalanabilirsiniz. Ama klasik, avangart tarz mobilyaları seviyorsanız mor, zümrüt yeşili, bordo ya da laciverti tercih edebilirsiniz.  

İnsanların büyük bir çoğunluğu yatak odalarının dinlendirici bir etkide olmasını ister. Eğer siz de onlardansanız, mavinin açık tonlarını, beyazı ya da morun yumuşak tonlarını tercih edebilirsiniz.  

Sarı, turuncu gibi enerjiyi ve yaratıcılığı artıran renkler, mutfağınızda kullanmanız için çok doğru bir tercih olacaktır.  

Banyonuz için beyazı ve açık mavi tonlarını kullanabilirsiniz ama çalışma odalarınızdan sosyal dürtüleri uyandıran turuncu rengini uzak tutmanızı tavsiye ediyoruz.  

Dekorasyonda Renk Uyumunu Sağlamanın Yolları  

Dekorasyonda renk uyumu sağlayabilmek şık ve göz alıcı bir görünüm için olmazsa olmazdır. Renk uyumu deyince çoğu zaman akıllara zıt renkler ya da aynı rengin farklı tonları gelmektedir. Fakat var olan bunca renk seçeneği arasında seçenekleri bu kadar kısıtlı tutmak haksızlık etmek olacaktır. Farklı renk uyumları yakalayarak insanları şaşırtacak göz alıcı dizaynlara ulaşabilirsiniz. 

Dekorasyonunuz için renk tercihleri yaparken ilk olarak renk çemberine göz atın. Renk çemberinde ana renkler, ikincil renkler ve üçüncül renkler düzenli bir şekilde dizilmiştir. Dekorasyonunuzda uyumu sağlayabilmeniz için bu çemberden çeşitli şekillerde faydalanabilirsiniz. 

Renk Çemberini Keşfedin 

Dekorasyonda en çok önem verilmesi gereken nokta renk uyumudur. En şık, en güzel mobilyalar bile uyumsuz renklerle bir araya getirilmişse ortaya çirkin bir görüntünün çıkması işten bile değildir. Bu duruma düşmeden dekorasyonda renk uyumu sağlayabilmeniz için gerekli olan tekniklerden bahsedelim birazda:  

Monokrom Teknikle Dekorasyon 

 Eğer dekorasyonun genelinde tek bir renk yoğunlukta olsun istiyorsanız bu teknik tam size göre. Monokromatik teknikle dekorasyon yaparken, bir rengin farklı tonlarını kullanmalısınız. Mesela salonunuz için mavi bir koltuk tercih ettiyseniz perdelerinizde laciverti, aksesuarlarınızda buz mavisini kullanabilirsiniz. Özellikle bir renge tutkun olan insanlara,  oldukça göz alıcı dekorasyonlar oluşturabilmeleri için monokromatik yaklaşımı öneriyoruz.  

Analog Renklerle Uyum 

Renk çemberinde uyumu yakalamanızı sağlayacak bir başka teknik olan analog renk tekniği, çemberde yan yana gelen üç rengin bir arada kullanılmasını ifade etmektedir. Sarı, turuncu ve amber rengini birlikte kullandığınızı düşünün. Bu renklerin arasındaki uyum, bulunduğu ortama şıklık ve güzellik katacaktır. 

Kontrast Uyum 

Dekorasyonda renk uyumu için zıt renkleri n kullanıldığı tekniğe kontrast renk uyumu denir. Peki, zıt renkler deyince insanların aklına ilk hangi ikili gelir? Evet, siyah ve beyaz. Ama renk çemberine baktığınızda zıt renklerin bununla sınırlı olmadığını görebilirsiniz. Mavi-turuncu, kırmızı-yeşil ve mor-sarı gibi renkler birbirlerine zıt olan renk çiftleridir. Bu tekniği, dekorasyonda fark yaratmak isteyen kişiler için şiddetle tavsiye ederim.  

Renk Uyumu Oranlarda Saklı Olabilir 

Dekorasyonda renk uyumu sağlamanın tekniklerini öğrendikten sonra bilinmesi gereken bir başka etken ise renklerin kullanım oranıdır. Renk uyumunu yakalamak, doğru renkleri seçmekle bitmiyor. Seçtiğiniz renkleri doğru oranda kullanmak renk seçmek kadar önemli bir konu. Peki, doğru oranda renk kullanımı nasıl sağlanır diye merak ediyorsanız size: 60-30-10 oranından biraz bahsedelim. Aslında bu oran kullanılan renk uyum tekniğine göre değişkenlik gösterse de 60-30-10 şeklinde kullanımı yaygın olanıdır. 

Bu oran yönteminde belirlemeniz gereken ilk şey bir ana renk olacaktır.  Bu ana renk dekore ettiğiniz alanda baskın olan renk olacaktır; salonunuzdaki koltuğunuz, mutfak dolaplarınız veya yatak odanızın duvarlarını bu renkle dekore edebilirsiniz. 

Sonrasında ise ikincil yoğunlukta olacak rengi seçmelisiniz. Bu renk ana renkten sonra mekana hakim olacak renk olacaktır. Bu rengi salonunuzun perdelerinde, yatak odası dolaplarınızda, mutfağınızdaki tezgah arası karolarında kullanabilirsiniz.  

Son olarak belirleyeceğiniz renk veya renkler dekorasyonunuzda tamamlayıcı şıklık katan parçalarda kullanacağınız renkler olacaktır. Bu gruptaki renkleri aksesuarlarda rahatça kullanabilirsiniz. Yapacağınız dekorasyonda renk uyumu sağlayabilmek için ilk seçeceğiniz rengi yüzde 60, ikincisini yüzde 30, üçüncüsünü yüzde 10 yoğunlukta kullanmanız gerektiğini unutmayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.