Köşe takımı dekorasyonu konusunda evinizin geniş veya büyük bir oturma salonu varsa farklı zorluklar yaşamanız mümkündür. Küçük bir oturma odasında amaç, sınırlı alanı olabildiğince büyük hissettirmektir.

Ancak, daha geniş bir mekanda bunun tersi doğrudur: dengeyi tam olarak sağlamanız gerekir, böylece çok odanızda anlamsız bir boşluk hissetmezsiniz. Kullanılmayan köşe alanını nasıl kullanacağınız konusunda çok ilginç ve ilham veren fikirleri sizinle paylaşacağız. Oturma odanızın lüks ve şık görünmesini istiyorsanız, köşe takımınızı oturma odasında nasıl bir yıldız haline getireceğinize dair sizlerle 5 estetik dekorasyon önerileri paylaşacağız.

1.Oturma Salonu İçin Ne Tür Bir Köşe Takımı Seçmeliyiz?

Birincisi, daha büyük bir oturma odası için mobilya seçerken göz önünde bulundurulması gereken ilk şey, ekstra alan ile büyük mobilya parçalarını seçme özgürlüğüne sahip olmanızdır. Büyük oturma salonunda, büyük boyutlu parçalar çok baskın veya sıkışık görünmeyecek, bu nedenle cesur ve lüks tasarımları seçmek söz konusu olduğunda daha fazla seçeneğiniz olacak. Ancak, o mükemmel mobilyanızı aramaya başlamadan önce, ölçeklendirmek için hala çalışmanız gerektiğini hatırlamanız gerekir.

Seçtiğiniz her mobilyanın çok büyük olması gerekmez ve tüm alanı mobilya ile doldurmak yerine, birkaç büyük boy mobilya parçasına sahip olmak daha iyidir. Aksi takdirde, çok geniş bir salon bile sonunda çok dolu hissetmeye başlar. Ayrıca, aşırı kalabalık bir görünümden kaçınmak için mobilyalarınız arasında yeterli boşluk olduğundan emin olmanız gerekir.

2.Hangi Kanepe ve Berjer Stillerinin Salonunuzda Güzel Görüneceğini Belirleyin

Kanepeniz, geniş oturma odanızın en önemli görsel bağlantı noktalarından biridir, bu da diğer tüm daha küçük mobilyalar arasında hakim olacağı anlamına gelir. Daha büyük bir oturma salonunda büyük boy kanepeniz her zamankinden daha fazla dikkat çekecektir, bu nedenle seçtiğiniz herhangi bir tasarımın inceleme altında iyi çalışması önemlidir. Ayrıca, önemli noktalardan biri de köşe takımı dekorasyonu için oturma odanızda elde etmeye çalıştığınız genel estetiği yansıtan bir stil seçmektir. Örneğin, oturma odanızda daha şık, çağdaş bir hava istiyorsanız, temiz, basit çizgilere sahip modern kanepeler ve berjerler en iyi seçimdir.

Alternatif olarak, daha yumuşak, daha zamansız bir dekor yaratmak istiyorsanız, geleneksel kanepe ve sandalyeleri tercih etmek iyi bir eşleşme olacaktır. İstediğiniz görünümü tamamlayıcı bir stil seçmek, daha geniş oturma odanıza zahmetsizce taşınmasını sağlayacaktır.

3.Köşe Takımının Doğru Boyutunu ve Şeklini Alın

Kanepeniz için aradığınız stile karar verdikten sonra, oturma odanız için uygun bir boyuta karar vermeniz gerekecek. Devam etmeden ve kanepenizi sipariş etmeden önce birkaç faktörü düşünmeniz gerekir:

  • Kanepe odanıza göre nasıl ölçeklenecek? Odanıza uygun boyutta bir kanepe aldığınızdan emin olmalısınız – Bir duvarın tüm uzunluğunu kaplamamalı ve her iki tarafta da en az 50 cm boşluk olduğundan emin olmalısınız.
  • Kanepenizde aynı anda kaç kişinin oturması gerekebilir? Evinizde kaç kişinin yaşadığını ve sık sık misafirlerinizin gelip gelmediğini düşünün – herkes için yeterli alan olacak mı? Çok fazla alana ihtiyacınız varsa, üç veya dört kişilik bir kanepeyi, koltuklar yerine ikili kanepe veya ekstra iki kişilik köşe takımı dekorasyonu ile eşleştirmeyi tercih edebilirsiniz.
  • Oturma odanız nasıldır? Özellikle farklı bir şekilde olan oturma odanız varsa oturma odanızın şeklini düşünün. Ölçmek için yapılmış ve oturma odanıza tam olarak uyacak bir köşe kanepe düşünün.
  • Alacağınız kanepenin amacı ne olacak? Kanepenizin belirli bir amaç için olup olmayacağını düşünün. Örneğin, ana oturma alanınızdan uzakta bir okuma köşesi oluşturuyorsanız, bir çift kişilik koltuk, yatar koltuk veya yüksek arkalıklı bir sandalye daha iyi sonuç verecektir.
4.Alan Planlamanızı Dikkatli Bir Şekilde Yönetin

Bir başka estetik dekorasyon önerilerinden biri de salonunuzun düzenini planlarken göz önünde bulundurmanız gereken, mobilyalarınız arasındaki boşluk yönetimidir. Çok büyük boşluklar bırakmadığınızdan veya odanızın duvarını saran çok fazla parça olmadığından emin olmalısınız, ancak diğer yandan da çok sıkışık bir plan oluşturmamaya da özen göstermelisiniz.

Mobilyalarınızın yerleşimini belirlerken, büyük bir oturma salonunuz olsa da eşyaları yerleştirirken her parça arasındaki normal mesafeleri korumanız gerektiğini hatırlamak önemlidir. Köşe kanepenizi her iki alanın ortasına yerleştirerek yemek ve yaşam alanı arasına görünmez bir çizgi çekin. Bu, bir duvar örmek zorunda kalmadan net bir ayrım yaratır.

5.Işığın Oturma Odanızına Girmesine İzin Verin

Kanepenin heybetli boyutu dar bir oda izlenimi verebileceğinden, oturma alanları için doğru köşe takımı dekorasyonu seçmek çok önemlidir. Karanlık köşeleri aydınlatmak için kanepenin arkasına veya yanına bir zemin lambası ekleyin ve spot ışığı kanepenizin yanına koyun.Bacakları yükseltilmiş bir kanepe, daha fazla ışığa izin vererek havadar ve sıcak bir alan yaratmaya da yardımcı olur – kanepenizin pencerelerin yanına yerleştirilip yerleştirilmediğine dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Odanızda doğal ışık yoksa, odayı daha aydınlık ve çekici hale getirmek için kanepenin arkasına bir zemin lambası eklemeyi deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.